Krem owocowy do deserów

Krem owocowy do deserów

Coraz większą popularnością i Waszą sympatią cieszą się owoce liofilizowane. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ bogactwo smaku, głęboki aromat i przepiękna naturalna barwa owoców liofilizowanych, pokazuje nam szeroki wachlarz możliwości ich wykorzystania.

W zależności od smaku owoców liofilizowanych – a mamy ich w ofercie naszego sklepu www.regusto.com.pl aż w 7 smakach– otrzymamy przepyszny krem do deseru, tortu, babeczek czy biszkoptu z owocami. Szeroka gama owoców liofilizowanych pozwoli nam w prosty i szybki sposób na stworzenie wymarzonego kremu o oryginalnym, świeżym smaku i intensywnej barwie 🙂

Nasze składniki:

Wykonanie kremu:

Na sztywno ubijmy naszą śmietanę kremówkę. Następnie dodajemy 2 łyżki cukru pudru. Cały czas mieszając dodajemy stopniowo serek mascarpone. Gdy uzyskamy jednolitą masę dodajemy 2 łyżki owoców liofilizowanych i delikatnie  mieszamy do uzyskania jednolitego koloru. Tak przygotowany krem wykorzystujemy w dowolnie przez nas wymyślony sposób, na przykład jako wypełnienie wcześniej już upieczonych babeczek, bądź jako krem do przełożenia biszkoptu czy bezy. Prawda, że proste?;-) Smacznego!