Biszkopt z owocami liofilizowanymi

Biszkopt z owocami liofilizowanymi

Składniki na biszkopt:

Sposób przygotowania:

  1. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni C(góra i dół).
  2. Najpierw oddzielamy białka od żółtek. Żółtka odkładamy na bok, a białka przerzucamy do miski i ubijamy na sztywno. Nie przerywając mieszania stopniowo dodajemy po łyżce cukru, aż do całkowitego utarcia i rozpuszczenia. Następnie wciąż miksując dodajemy po jednym żółtku i ubijamy jeszcze przez około 5 minut, aż do uzyskania bardzo puszystej i gęstej piany.
  3. Do oddzielnej miski przesiewamy mąkę pszenną, ziemniaczaną, proszek do pieczenia oraz owoce liofilizowane i delikatnie mieszamy.
  4. Otrzymaną mieszankę stopniowo dodajemy do ubitej masy, dzieląc ją sobie na około trzy porcje. Staramy się miksować, aż do połączenia się składników, lecz na bardzo małych obrotach, aby ubita piana nie opadła.
  5. Tak przygotowaną masę przekładamy do formy i wstawiamy do piekarnika na około 40 minut. Po tym czasie wyciągamy i w zależności od potrzeb dzielimy owocowy biszkopt na dwa albo trzy blaty.  
  6. W ten sposób otrzymujemy pyszny, w zależności od koloru i rodzaju owoca liofilizowanego – kolor i niepowtarzalny smak tradycyjnego biszkoptu.